Zachejovo obrátenie: Stretnutie dvoch hľadaní
Arcibiskup Cyrille Salim Bustros
Homília na Evanjelium podľa Lukáša 19, 1 – 10:„Syn človek prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo“
Touto nedeľou začíname našu cestu k Veľkému pôstu ako príprave na veľký sviatok Paschy. Veľkopôstne obdobie je časom pokánia a obrátenia. Naša cesta sa začína príbehom o obrátení mýtnika Zacheja, ktorý je zároveň príbehom nášho obrátenia. Každé stretnutie medzi Ježišom a človekom, o ktorom čítame v evanjeliu, je modelom stretnutia medzi Ježišom a každým z nás.
Zachej bol mýtnikom v službách Rimanov, ktorí okupovali Izrael. V tom čase králi prenajímali celé štvrte každému, kto bol schopný priniesť hotové peniaze, a výber daní z tovaru, ktorý ľudia prinášali do mesta alebo mestečka na predaj, ponechávali na jeho uváženie. Keďže týchto výbercov daní nikto nekontroloval, snažili sa zarobiť čo najviac peňazí a ukladali ľuďom neúnosné dane. Zachej bol nepokojným človekom. Ako vyberača daní ho nenávideli Židia, pretože kolaboroval s okupantmi Izraela; a ako Žida ho nenávideli aj Rimania, pretože patril k národu, ktorým opovrhovali.
Zachej bol bohatý, ale nebol šťastný. V hĺbke svojho srdca túžil po spáse. Snažil sa uvidieť Ježiša, nech to stojí čokoľvek. Aby svoju túžbu naplnil, vymyslel si spôsob, ako uvidieť Ježiša: vyliezol na strom a vystavil sa tak posmechu davu. Snažil sa uvidieť Ježiša, ale v tom istom čase sa Ježiš snažil uvidieť jeho. Mal túžbu uvidieť Ježiša a v tom istom čase Ježiš mal túžbu uvidieť jeho. Niekedy si myslíme, že Boh je od nás príliš ďaleko a nezaujíma sa o nás. Avšak Ježiš povedal: „Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo.“
V tomto príbehu máme dve túžby: túžbu človeka uvidieť Boha a túžbu Boha uvidieť človeka; dve hľadania: ľudské hľadanie Boha a Božie hľadanie človeka; a dva pohľady: pohľad človeka na Boha a pohľad Boha na človeka. Človek nie je osamotený. Je stvorený na Boží obraz. Hoci je od Boha oddelený svojím hriechom, Boží obraz v ňom ho ustavične ženie k Bohu, aby našiel naplnenie svojho bytia v zjednotení s Bohom.
Boh je vždy pripravený odpovedať na ľudské hľadanie. Ježiš povedal: „Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám!“ (Mt 7, 7). Stačí jednoduchý krok smerom k Bohu a zistíme, že Boh na nás čaká. Zachej chcel uvidieť Ježiša. Urobil malý krok: vyliezol na strom. Ježiš ho uvidel a dal mu viac, ako Zachej očakával. Nielenže mohol vidieť Ježiša, ale mohol ho aj prijať vo svojom dome. „Zachej, poď rýchlo dolu, lebo dnes musím zostať v tvojom dome.“ Nielenže ma môžeš vidieť, ale aj môžeme spolu stráviť príjemný čas. Nenechaj sa oklamať: ak sa naozaj chceš stretnúť s Ježišom, už nezostaneš taký ako predtým; stretnutie s Ježišom ťa zmení. Presne to sa stalo Zachejovi. Pánovi povedal: „Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne.“ Pre Zacheja sa začal nový život! Už žiadna krádež, žiaden podvod, žiadne sebectvo, ale život obrátenia k spravodlivosti, k láske, k štedrosti. Radikálna zmena vďaka stretnutiu s Pánom!
Keď Ježiš počul, čo Zachej povedal, odpovedal mu: „Dnes prišla spása do tohoto domu.“ Čo znamená spása? „Ježiš im povedal: ‚Veru, veru, hovorím vám: Každý, kto pácha hriech, je otrok. A otrok neostáva v dome navždy; navždy ostáva syn. Až keď vás Syn vyslobodí, budete naozaj slobodní‘“( Jn 8, 34 – 36). Spása spočíva najskôr v oslobodení od hriechu, a následne v tom, že žijeme ako deti v Božej domácnosti. To sú dva aspekty spásy: záchrana od hriechu a od všetkého, čo hriech predstavuje: sebectvo, nenávisť, chamtivosť, pýcha; a záchrana k životu v slobode a priateľstve s Bohom a so všetkým, čo život s Bohom predstavuje, zhrnuté v ovocí Svätého Ducha: láska, pokoj, radosť, trpezlivosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, sebaovládanie.
Máme silnú túžbu uvidieť Ježiša a zostať s ním. On má viac než my silnú túžbu prísť k nám a zostať s nami. Čítame o tom v knihe Zjavenie: „Hľa, stojím pri dverách a klopem. Kto počúvne môj hlas a otvorí dvere, k tomu vojdem a budem s ním večerať a on so mnou“ (3, 20). Toto je symbolom priateľského života s Ježišom: radi jeme so svojimi priateľmi; Ježiš je rád s nami; a jesť s Ježišom znamená mať rovnaké hodnoty lásky, dobra a pravdy a tešiť sa z rovnakého života. Toto je obrátenie: zmeniť našu hriešnu cestu na Ježišovu svätú cestu.
Evanjelium nám hovorí, že Zachej „prijal ho [Ježiša] s radosťou“. Stretnutie s Ježišom je pre nás vždy zdrojom šťastia. Otvorme svoje srdce Ježišovi, buďme šťastní, že ho môžeme privítať v dome svojho srdca: privítať jeho sväté slovo a privítať jeho sväté telo a jeho vzácnu krv vo svätom tajomstve Eucharistie. A dovoľme mu, aby nás zmenil, aby v nás obnovil čistý Boží obraz; dovoľme mu, aby nás zbožštil. Túžbu ľudského srdca môže uspokojiť len nekonečno. S Ježišom, ktorý je vtelením nekonečného Božieho Slova, môžeme dosiahnuť naplnenie tejto túžby; s Ježišom môžeme dosiahnuť pokoj a šťastie.
Arcibiskup Cyrille Salim Bustros
Zdroj: https://melkite.org/archbishop-cyril/the-conversion-of-zacchaeus Preložil o. Ján Krupa
Zdroj obrázka: https://www.stjohnaz.org/events/2-10-19-zacchaeus-sunday/zacchaeus-icon-1024×1011/
Pozrite sa na mňa – postím sa!Nedeľa po Narodení Pána