Nedeľa 13. týždňa po Päťdesiatnici: Podobenstvo o vinici
Dnešné podobenstvo je vložené do jeruzalemského prostredia. Po vstupe do svätého mesta Jeruzalem za hlasného súhlasu ľudu a po vyhnaní kupcov z chrámu sa Ježiš vráti do chrámu, aby podobenstvami ohlasoval príchod nebeského kráľovstva.
Dnes počúvame druhé z týchto podobenstiev, v skutočnosti alegóriu adresovanú kňazom a starším ľudu, ktorí sa prišli postaviť Ježišovi, pričom sa ho pýtajú na jeho autoritu, na pôvod jeho poslania.
Pán vyzýva poslucháčov na počúvanie, ktoré preniká intelekt a ducha. Vinica nie je symbolom spomenutým náhodne, predovšetkým preto, lebo poukazuje na Cirkev ako Pánovu vinicu, a ďalej pre jej prirodzené vlastnosti: Postačí vziať do úvahy, že vinica je stabilné zariadenie, okupuje pôdu po celé generácie, nie je ako lúka alebo pole, ktoré každoročne možno použiť pre iné plodiny. Práve toto trvalé puto, toto skutočné spojenectvo medzi vinicou a vinohradníkom, vytvára hlbokú a vášnivú lásku na strane toho, kto pracuje pre „svoju“ vinicu.
Alegorické obrazy pripomínajúce puto medzi vinicou a vinohradníkom boli Ježišovi dobre známe, takže len čo Ježiš začne podobenstvo slovami, že „istý vinohradník vysadil vinicu“, prítomní okamžite pochopia, o čo ide: je to príbeh o Bohu a Izraeli – jeho vinici.
No tento majiteľ vinice, ktorý ju vysadil a vybavil všetkým potrebným, aby prinášala plody, ju zveruje roľníkom, aby ju obrábali počas jeho neprítomnosti: vinica naďalej zostáva jeho majetkom, ale je zverená iným ľuďom po celý čas, keď sa Pán vzďaľuje a je ďaleko od vinice.
Nadíde však hodina vinobrania a pán pošle niekoľko svojich sluhov k vinohradníkom, aby vyzdvihli úrodu, z ktorej sa vyrobí víno. Pretože úroda zostáva jeho, tak ako je vinica jeho! Ale medzitým vzniklo v tých vinohradníkoch pokušenie, že oni sú pánmi vinice, lebo majiteľovi trvalo dlho, pokým sa vrátil. A tak títo vinohradníci reagujú násilným odmietnutím, keď prídu sluhovia, ktorých poslal pán. Niektorých zbijú, iných zabijú a ukameňujú, aby zmizli.
Pán je však trpezlivý, naďalej čaká na plody vinice a posiela ďalších služobníkov, a to vo väčšom počte než v prvej misii. Aj s nimi sa však zaobchádza rovnako, dostáva sa im odmietnutia a zavrhnutia. A tak Pán podnikne posledný pokus. Keďže ešte má nádej, rozhodne sa poslať svojho syna, ktorý má väčšiu autoritu než sluhovia. Pán má hlbokú nádej, že keď vinohradníci uvidia jeho milovaného syna, pocítia, že majú dočinenia so samotným pánom, a preto mu s úctou odovzdajú plody jeho vinice.
Naivita tohto hospodára? Nie, na jeho strane je ochota zostať v zmluve s vinohradníkmi, ktorým zveril vinicu. Čo sa stane namiesto toho? Keď títo „zazreli syna“, pomysleli si: „To je dedič. Poďte, zabime ho a jeho dedičstvo bude naše!“ Najskôr syna vyhostili z jeho vinice – vzali ho a vyhodili von, potom ho zabili. Najskôr ho „vyvliekli“ – z vinice, z mesta, potom ho odstránili.
Ježiš rozpráva túto alegóriu v predvečer svojho umučenia, rozpráva ju práve pre tých, ktorí ju uvedú do praxe proti nemu, keď ho vyvrhnú z mesta a ukrižujú. Evanjelista Matúš nám tak ukazuje, že Ježiš si je vedomý, že je Synom, ktorého Otec poslal do vinice Izraela. Ježiš vie, čo ho čaká, a nechce sa z toho vyzuť.
Dnešné podobenstvo sa netýka len izraelského ľudu, ale je pripomienkou najmä pre dnešok, keď je vždy veľmi veľké pokušenie privlastniť si „Pánovu vinicu“.
Aktualizácia úryvku
Svätý Pavol nás učí, že v Cirkvi existuje mnoho chariziem, ktoré každý človek musí dať do služby, pamätajúc, že od Boha dostávame a Bohu vraciame. Nemá zmysel popierať, že často sa snažíme privlastniť si vinicu, ktorá nám nepatrí.
Kňazi, ktorí sú hospodármi farností, laici, ktorí preberajú rôzne úlohy, od katechétov až po spevákov. Avšak zabúdame, že nepracujeme na svojej vinici, ale na Pánovej vinici a jej ovocie nie je našou zásluhou, ale zásluhou Pána, ktorý nám dal charizmu, silu a všetko ostatné. Plody patria Bohu, rovnako ako Bohu patrí vinica. Ak bude na toto pamätať, dosiahneme svoj cieľ a nezažijeme trpkosť sklamania.
Preložil o. Ján Krupa
Zdroj obrázka: https://www.winespectator.com/articles/tornado-and-hail-hit-famed-chateauneuf-du-pape-vineyard-la-crau
Uloženie pásu presvätej Bohorodičky (31. august)Nedeľa 12. týždňa po Päťdesiatnici: Čo dobré mám robiť, aby som mal večný život?