Sťatie hlavy svätého Jána Krstiteľa
„Medzi tými, čo sa narodili zo ženy, nepovstal nik väčší ako Ján Krstiteľ“ (Mt 11, 11).
Po pokrstení nášho Pána v Jordáne dal Jána zatknúť tetrarcha Herodes. Keďže Herodes bol skazený a snažil sa páčiť ľuďom viac ako Bohu, jeho švagriná Herodias ho podvodne prinútila sťať Jána (porov. Mk 6, 14 – 29). Tento deň je vždy prísnym pôstnym dňom, hoci slávime božskú liturgiu, pretože tento deň reflektuje smútok, lebo to bol tragický koniec pozemského života spravodlivého človeka, a radosť, lebo to bol jeho víťazný vstup do večnej blaženosti Božieho nebeského kráľovstva.
V niektorých východných kresťanských tradíciách v tento deň zbožní ľudia nejedia pokrm z plochého taniera, nepoužívajú nôž a nekonzumujú pokrm, ktorý má okrúhly tvar. Prísnym pôstnym dňom sa zároveň pripomína asketický príklad, ktorý poskytol svätý Ján. Práve cudnosť, čistota srdca a sloboda od vášní, čo sa mu podarilo dosiahnuť vďaka asketickej spolupráci s Bohom, mu umožnili zostať naplneným Svätým Duchom a dôstojnou nádobou Božej milosti.
Svätá tradícia nás učí, že svätý Ján predišiel Pána do podsvetia (hádu), aby zvestoval radostnú zvesť tam väzneným. Ako ranná hviezda predchádzajúca slnko Ján osvecoval tých, čo sedeli v temnote a tieni smrti, odkiaľ ho Pán čoskoro vyviedol spolu so všetkými spravodlivými od počiatku vekov. Takto sa Ján Krstiteľ stal Kristovým predchodcom pre živých i mŕtvych spomedzi všetkých, ktorých čas nadišiel pred zrodom Cirkvi. Svätá Tradícia nás zároveň učí, že svätý Ján má medzi svätými čestné miesto, ktoré je druhé po samotnej Bohorodičke.
Prináša modlitby a starosti veriacich pred Pána s rovnako silnou horlivosťou a odvahou, akú predviedol počas svojho pozemského života. Týmto spôsobom je spásnym útočiskom pre všetkých, ktorí sa k nemu utiekajú v modlitbe. Svätý Ján je mocným orodovníkom a osloboditeľom tých, ktorí trpia od zlých duchov. Je patrónom tých, ktorí sú neplodní, a pomocou pre tých, ktorí trpia rozbúrenými vášňami. V hodine smrti je Ján Krstiteľ ochrancom duší pred zlými démonmi, ktorí sú pripravení žalovať. Krátko povedané, Ján Krstiteľ je ochrancom bezmocných, chudobných, vdov a sirôt.
Relikviár s pravou rukou svätého Jána Krstiteľa
Pravica proroka a krstiteľa Jána bola deväť storočí v Antiochii (dnešná Antakya v juhovýchodnom Turecku), kam ju podľa tradície priniesol svätý apoštol a evanjelista Lukáš. Bola tiež v Jeruzaleme, na ostrove Rodos, na Malte a v Rakúsko-Uhorsku. V roku 1799 bola prenesená do hlavného mesta ruského impéria – Sankt Peterburgu, kde bola s veľkou zbožnosťou uchovávaná sto rokov. Po revolúcii v roku 1917 bola svätá ruka z Ruska prevezená do rôznych miest v Európe. Potom boli prorokove relikvie odovzdané juhoslovanskému kráľovi Alexandrovi Karadordevičovi.
Zdroj: http://www.saintgeorgepittsburgh.org/Beheading.html Z angličtiny preložil o. Ján Krupa
Zdroj obrázka: https://www.artbychimevi.com/listing/555933354/byzantine-icon-of-st-john-the-glorious
Narodenie svätého Jána Krstiteľa (24. jún)Ján krstil „starého človeka“, aby sa vynoril „nový“ skrze odpustenie hriechov