Katechéza pre deti: Pristupujeme k svätému prijímaniu (21. časť)
Naša cirkevná rodina sa klania Bohu. Bohu sa klaniame spoločne. Bohu sa klaniame ako Presvätej Trojici. Bohu sa klaniame na božskej liturgii.
Klaniame sa, aby sme Bohu poďakovali. Ďakujeme Bohu za Ježiša. Ježiš nám pomohol stať sa Božou rodinou. Ježiš chce, aby sme sa klaňali spoločne ako rodina. Ježiš chce, aby sme rástli spoločne, ako rastie rodina. Ježiš nám ukázal a naučil nás, ako Boh chce, aby sme žili.
Modlíme sa za to, čo potrebujeme. Prosíme: „Pane, zmiluj sa.“ Chválime Boha. Počúvame Božie slovo. Pripomíname si všetko, čo pre nás Boh urobil.
Pred odchodom k svojmu Otcovi do neba sa Ježiš podelil so svojimi učeníkmi o špeciálny pokrm. V jeden večer Ježiš povedal svojim učeníkom, aby išli do Jeruzalema a našli pre nich miestnosť na večeru. Keď boli všetci spolu, Ježiš vyslovil požehnanie nad chlebom. Potom povedal: „Vezmite a jedzte tento chlieb – toto je moje telo.“ Následne vzal času s vínom, požehnal ho a povedal: „Pite toto víno – toto je moja krv.“ My, ktorí sme Ježišovými nasledovníkmi, toto robíme dodnes na božskej liturgii. Viete, o čom hovorím? O svätom prijímaní. Začalo sa na Svätý a Veľký štvrtok, deň pred Ježišovým ukrižovaním. Ježiš svojim učeníkom povedal, aby sa od toho dňa delili o sväté prijímanie.
Keď pristupujeme k svätému prijímaniu, zjednocujeme sa s Ježišom Kristom, pretože on povedal: „Toto je moje telo a moja krv.“ Pretože pristupujeme k spoločnému svätému prijímaniu, spájame sa navzájom.
Sväté prijímanie je najvzácnejší Ježišov dar pre nás. Tento dar prijímame s veľkou úctou a bázňou. Pred pristúpením k svätému prijímaniu sa ukloníme a prežehnáme a následne máme ruky skrížene na hrudi.
Keď pristupujeme k svätému prijímaniu, sme potichu. Myslíme na Ježiša. Ježiš uzdravoval ľudí. Ježiš ľuďom ukazoval, ako milovať a odpúšťať.
Ježiš miloval deti. Keď pristupujeme k svätému prijímaniu, pripomíname si, že Ježiš nás miluje. Sväté prijímanie je Ježišov úžasný dar pre nás.
Zopakujme si to: O čom bolo naše dnešné poučenie? (sväté prijímanie) Kto podal prvé sväté prijímanie? (Ježiš) Čo povedal Ježiš, keď dával sväté prijímanie svojim učeníkom? („Toto je moje telo, toto je moja krv“) S kým sa zjednocujeme, keď pristupujeme k svätému prijímanie? (s Ježišom a navzájom)
Vyber vhodné slovo a doplň do vety:
Pred odchodom k svojmu ________ do neba sa Ježiš podelil so svojimi učeníkmi o špeciálny ______.
Povedal: „Toto je moje ______.“ Vzal čašu s vínom a požehnal ho. Povedal: „Toto je moja _____.“
Svojim učeníkom Ježiš povedal, aby sa od toho _____ delili o sväté prijímanie.
Na božskej liturgii duchovný otec požehnáva chlieb a ______.
Keď pristupujeme k svätému prijímaniu, pripomíname si, že Ježiš nás ________.
Keď pristupujeme k svätému prijímaniu, prijímame ________.
pokrm / telo / Otcovi / krv / dňa / víno / miluje / Ježiša
Pre rodičov:
Sväté prijímanie
Eucharistia je Kristovo telo a krv. Eucharistia je skutočne božská liturgia, pretože je mocným Božím dielom, ktoré sa koná na naše posvätenie. Keď sa na nej zúčastňujeme, stávame sa jedno v Kristovi a zjednocujeme sa s Bohom: Otcom, Synom a Svätým Duchom. Eucharistia sa nazýva tajomstvom, pretože spôsob, akým sa to deje, presahuje našu chápavosť. Napriek tomu, ak sa na nej zúčastňujeme s vierou, môžeme neustále rásť v chápaní veľkej Božej lásky k nám.
Zjednotenie
Cieľom a zavŕšením božskej liturgie je sväté prijímanie: zjednotenie medzi Bohom a ľuďmi a zjednotenie medzi veriacimi. V anafore sa modlíme, aby sme sa spojili s tými, ktorí majú účasť na posvätených daroch, aby sme mali „spoločenstvo vo Svätom Duchu“.
Liturgia zjednocuje Boha a ľudí prostredníctvom vzájomnej spolupráce (po grécky synergie).
Božou časťou je dielo spásy uskutočnené v Kristovej smrti a zmŕtvychvstaní. Pôsobenie Svätého Ducha tajomným spôsobom robí z našej obradovej činnosti vyjadrenie Božej lásky k nám. Anafora oslovuje Otca: „Ty si tak miloval svet, že si dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život.“
Našou časťou je priniesť dary: chlieb a víno z našich rúk, obetu chvály z našich pier, spomienku na Krista našou mysľou a vyjadrenie lásky k Bohu a k sebe navzájom z nášho srdca. Pozdvihujeme svoje srdcia, spomíname, obetujeme.
Boh je však ten, kto miluje a „spomína“, čím sa minulé udalosti stávajú skutočnými aj dnes. Kňaz v rámci prenášania darov zo žertveníka na oltár na veľkom vchode v modlitbe Cherubínskej piesne hovorí: „…ja hriešny a neužitočný sluha prinášam ti tieto dary. Veď to ty, Kriste Bože náš, ich prinášaš a si prinášaný, ty ich prijímaš a si rozdávaný…“
Boh poslal svojho Syna. Boh stvoril dary chleba a vína a robí z nich svojho Syna ako „pravý chlieb z neba“ (Jn 6, 32).
Zdroj: God Is Love, Grade 1, God with us Publications 2001. Vybral a preložil o. Ján Krupa
Predchádzajúce: Katechéza pre deti: Klaniame sa Presvätej Trojici: Otcu i Synu i Svätému Duchu (20. časť)