Katechéza pre deti: Nášho presbytera voláme a oslovujeme „otec“ (18. časť)

V našej cirkevnej rodine sa staráme jeden o druhého. Spoločne sa klaniame Bohu. Naše bohoslužby vedie presbyter. V našom východnom obrade takto označujeme kňaza.
Nášho presbytera oslovujeme „otec“, pretože tým, že nám vyslúžil krst, nás urobil súčasťou Božej rodiny.
Duchovný otec sa modlí k Bohu za nás všetkých. Presbyter prináša chlieb a víno na oltár. Duchovný otec nám podáva sväté prijímanie. Presbyter posviaca naše príbytky. Duchovný otec sa za nás modlí, keď sme chorí. Presbyter sa o nás stará ako dobrý otec.
Nášho presbytera pozdravíme a oslovíme nasledovne: „Slava Isusu Christu, otec Ján!“
Tí, ktorí slúžia vo svätyni pri oltári, nosia bohoslužobné rúcha. Tie sú znamením toho, že konáme niečo výnimočné. Konáme niečo sväté. Klaniame sa Bohu.
Duchovný otec je výnimočný. On vedie naše uctievanie Boha.
Keď nás náš presbyter vedie pri bohoslužbe, klaniame sa Bohu spolu so svätými v nebi. Jedného dňa budeme všetci spoločne uctievať Boha v nebi! Bude to slávne. Jedného dňa všetci budeme môcť byť v nebi, pretože Kristus vstal z mŕtvych a otvoril nám brány neba.
Zopakujme si to: Aký je názov nášho dnešného poučenia? (Nášho presbytera voláme a oslovujeme „otec“) Prečo ho voláme „otec“? (Lebo sa o nás stará ako otec) Aké veci robí? (Krstí, učí, posviaca naše príbytky, podáva nám sväté prijímanie, vedie naše bohoslužby).
Vyber a doplň vhodné slovo do vety:
Naša cirkevná ________ sa modlí spoločne.
Náš ______ vedie naše bohoslužby.
Nášho presbytera voláme a oslovujeme ________.
V krste nás robí súčasťou Božej ________.
Modlí sa k ______ za nás všetkých.
presbyter / rodina / „otec“ / rodiny / Bohu
Pre rodičov:
Presbyterát / Kňazstvo
Presbyter / kňaz je ustanovený, aby „hlásal evanjelium… prinášal ti [Pane] duchovné dary a obety, obnovoval tvoj ľud kúpeľom znovuzrodenia…“ (Byzantská liturgia, Euchologion).Po smrti Ježiša Krista biskupi predsedali každej eucharistickej liturgii. S rozvojom kresťanstva to však biskupi čoskoro nestíhali. Za ich spolupracovníkov boli určení presbyteri. Biskup poveruje presbytera vedením miestnej cirkvi. Presbyter je povinný spomínať meno svojho biskupa na každej božskej liturgii.
Bohoslužobné rúcha
Bohoslužobné rúcha sa začali používať vo štvrtom storočí, keď sa kresťanstvo stalo legálnym a fakticky štátnym náboženstvom Rímskej ríše. Vtedy sa biskupi stali vyššími cisárskymi úradníkmi, ktorí mali povinný odev. Ruka v ruke s vývojom eucharistickej bohoslužby do veľkolepej božskej liturgie, ktorú slávime dnes, šiel aj vývoj cirkevných rúch. Každá časť bohoslužobného rúcha symbolizuje určitú úlohu kňaza a modlitby pri obliekaní bohoslužobného rúcha odrážajú túto symboliku. Bohoslužobné rúcha nám pomáhajú uvedomiť si, že na božskej liturgii sa spolu s tými, ktorí slúžia pri oltári, venujeme nebeskému dielu – niečomu, čo sa vymyká bežnosti.
Presbyter v kresťanskom spoločenstve
Funkcia, ktorá prislúcha presbyterátu v katechetickej úlohe, vyplýva zo sviatosti/svätého tajomstva posvätnej vysviacky, ktorú prijali. Prostredníctvom tejto sviatosti/tohto svätého tajomstvo sú presbyteri prostredníctvom pomazania Svätým Duchom označení osobitným znakom a tak sú pripodobnení Kristovi kňazovi takým spôsobom, že sú schopní konať v osobe Krista hlavy. Na základe tohto ontologického pripodobnenia Kristovi je funkcia presbytera službou, ktorá formuje kresťanské spoločenstvo a koordinuje a posilňuje ostatné charizmy a služby. Sviatosť posvätnej vysviacky ustanovuje presbyterov za „vychovávateľov vo viere“. Presbyteri pracujú na tom, aby sa veriaci správne formovali a dosiahli skutočnú kresťanskú zrelosť. Na druhej strane, vedomí si toho, že ich „služobné kňazstvo“ slúži „spoločnému kňazstvu veriacich“, presbyteri podporujú povolanie a prácu katechétov a pomáhajú im vykonávať funkciu, ktorá pramení z krstu a vykonáva sa na základe poslania, ktoré im zverila Cirkev. Presbyteri takto uskutočňujú požiadavku, ktorú im adresoval Druhý vatikánsky koncil: „Uznať a podporovať dôstojnosť laikov a ich špecifickú úlohu v poslaní Cirkvi.“
Zdroj: God Is Love, Grade 1, God with us Publications 2001. Vybral a preložil o. Ján Krupa
Nasledujúce: Katechéza pre deti: Ježiša nazývame Pán (19. časť)Predchádzajúce: Katechéza pre deti: Božia rodina spieva žalmy (17. časť)