Katechéza pre deti: Božia rodina miluje Boha (16. časť)
Našu cirkevnú rodinu spája láska. Naša cirkevná rodina miluje Boha. Naša cirkevná rodina je Božou rodinou.
Súčasťou Božej rodiny sú svätí. Ikony svätých máme v chráme našej cirkevnej rodiny.
Svätí konali Božie dielo. Boli blízki Bohu. Tu je niekoľko svätých, ktorých treba poznať:
Rodina svätej Barbory nebola kresťanská. Barbora chcela byť kresťankou. Jej otec sa nahneval, keď mu to povedala. Barbora bola pevná vo svojom rozhodnutí a pomohla ďalšej žene, svätej Juliane, aby sa tiež stala kresťankou.
Svätý Bazil miloval deti. Otváral domovy, aby sa postaral o deti, ktoré nemali rodičov.
Svätý Mikuláš rád pomáhal ľuďom. Raz nastala veľká búrka. Zázračne pomohol námorníkom, ktorých loď sa potápala. Inokedy pomohol chudobnej rodine, keď im neskoro v noci hodil cez otvorené okno dnu mešce s peniazmi.
Svätí milovali všetkých a slúžili im. Chceme byť ako svätí. Modlíme sa k nim, aby nám pomáhali konať Božie dielo.
Svätí sú členmi Božej rodiny. Členom Božej rodiny si sa stal, keď ťa pokrstili. Členovia našej cirkevnej rodiny majú spoločné meno „kresťan“. Pochádza z druhého mena, ktorým nazývame Ježiša – „Kristus.“
Keď ťa pokrstili, tiež ti dali meno nejakého svätého. Svätých si uctievame tým, že prijímame ich mená. Poznáš svätca, po ktorom máš meno – svojho patróna? O tvojom svätom patrónovi ti môžu porozprávať tvoji rodičia.
Je úžasné byť kresťanom. Je úžasné byť členom Božej rodiny.
Inými slovami: Keďže sme kresťania, našimi hrdinami a hrdinkami sú svätí. Svätí konali veľké skutky pre Boha – starali sa o druhých, boli odvážni, niektorí dokonca robili zázraky. Boh chce, aby sme sa navzájom milovali a starali sa o seba. Svätí sú naším príkladom. Modlíme sa k nim, aby nám pomáhali. Svätí sú v nebi. Klaňajú sa Bohu spolu s nami. Všetci sme jedna rodina, Božia rodina! Keď sa dostaneme do neba, stretneme sa s veľkým zástupom svätých.
Zopakujme si to: Kto sa s nami klania Bohu? (svätí) Kto je s nami v Božej rodine? (svätí) Kto je to svätý? (Je to človek, ktorý konal Božie dielo a bol blízky Bohu)
Vyber vhodné slovo a doplň do vety:
Našu cirkevnú ________ spája láska.
Naša cirkevná rodina miluje ______.
Naša cirkevná rodina je _______ rodinou.
Súčasťou Božej rodiny sú _______.
Svätí milovali _________.
Svätí sú členmi Božej ________.
Členmi Božej rodiny sme sa stali, keď nás _________.
Svätých si uctievame tým, že prijímame ich ______.
Boha / rodinu / Božou / svätí /rodiny / každého / pokrstili / mená
Pre rodičov:
Ikony svätých
Ikony sú pomôckou pri meditácii a modlitbe. Ikony sa nazývajú „oknami“, cez ktoré môžeme nazrieť do ticha a pokoja neba. Neuctievame si ikony ako predmety, ale osoby, ktoré sú zobrazené na ikonách.
Prvoradou úlohou ikonopisca je vyzdvihnúť duchovné vlastnosti Krista, Bohorodičky a svätých. Na rozdiel od sôch alebo takzvaného realistického maliarstva snažiaceho sa dosiahnuť podobnosť fyzického tela, ikona je prítomnosťou duchovného tela. Jej cieľom je preniesť nás ponad materiál, z ktorého je vytvorená, a vniesť nás do prítomnosti osoby alebo udalosti.
Spoločenstvo svätých
Cirkev ako rodina má aj dimenziu presahujúcu čas. Učenie o spoločenstve svätých sa spomína v Apoštolskom vyznaní viery: „Verím v spoločenstvo svätých, v odpustenie hriechov…“ Keďže všetci sme jedno telo s Kristom ako hlavou, sme navždy spojení s tými, ktorí boli a sú v Kristovom tele. Sme jedna rodina tu na zemi aj v nebi.
Pripomínanie svätých
V moderných cirkevných kalendároch sa každý deň v roku pripomína aspoň jeden svätý. Jeden deň je venovaný spomienke na všetkých svätých, svätorečených aj neznámych. Tento sviatok Všetkých svätých sa v byzantských cirkvách slávi v prvú nedeľu po Päťdesiatnici na znak toho, že dar svätosti je najväčšou z chariziem daných Cirkvi prostredníctvom Svätého Ducha.
Príhovor svätých
Cirkev slávi aj sviatky svojich hrdinov viery, svätých. Svojou svätosťou a hrdinstvom pre vieru svätí zjavujú trvalé pôsobenie Svätého Ducha v živote Božieho ľudu. Svätí nenahrádzajú Krista ako jediného prostredníka medzi Bohom a ľudstvom (porov. 2 Tim 2, 5 – 6). Svätých prosíme, aby sa modlili a prihovárali za nás u Boha. Ich schopnosť pomáhať nám pochádza len z ich spojenia s Bohom. Tak ako prosíme druhých, aby sa za nás modlili, môžeme prosiť tých, ktorí už dosiahli zjednotenie s Bohom, aby sa modlili za nás.
Modlíme sa aj za svätých, aby sa neustále prehlbovala ich účasť na božskom živote. Naša úcta k svätým je vlastne znakom našej viery vo vzkriesenie a solidarity všetkých veriacich skrze Boha. Boh Abraháma, Izáka a Jakuba je Bohom živých, a nie mŕtvych (Lk 20, 37 – 38).
Zdroj: God Is Love, Grade 1, God with us Publications 2001. Vybral a preložil o. Ján Krupa
Nasledujúce: Katechéza pre deti: Božia rodina spieva žalmy (17. časť)Predchádzajúce: Katechéza pre deti: Učíme sa odpúšťať (15. časť)