Pokrov – sviatok Svätej ochrany (1. október)

Sviatok Svätej ochrany (po grécky: Hagia Skepe; po cirkevnoslovansky: Pokrov) zaviedol na Rusi Andrej Bogoľubskij z Vladimíra (1157 – 74).
Sviatok 1. októbra pripomína videnie, v ktorom svätý blázon Andrej a jeho učeník Epifán videli Bohorodičku v blachernskom chráme v Konštantínopole, ako rozprestiera svoj závoj (maforion) nad zhromaždením.
V hornej časti naratívnej ikony Pokrova držia panenský závoj vo výške dvaja anjeli, obvykle Michal a Gabriel, na pozadí kupol znázorňujúcich chrám v Blachernách.
V strednej časti ikony Panna v modlitbe (orans) stojí na oblaku, po stranách má apoštolov a prorokov. Dole na ambóne stojí Roman Sladkopovec, po stranách má cirkevných a cisárskych hodnostárov.
Andrej zo Skýtie a Epifán pozerajú z dolnej časti ikony. Roman, ktorému sa občas pripisuje hymnus Akathistos, sa oslavuje tiež 1. októbra.
V gréckej praxi sa Ochranný závoj teraz oslavuje 28. októbra, spoločne s národným sviatkom oslavujúcim grécke jednoslabičné odmietnutie Mussoliniho ultimáta požadujúceho voľný priechod pre jeho vojská.
Zdroj: Ken Parry, Pokrov, in: The Blackwell Dictionary of Eastern Christianity, Oxford 1999. Z angličtiny preložil o. Ján Krupa
Ochranný závoj (po grécky: skepe, maforion; po rusky: pokrov), slávený 1. októbra, je jedným z najobľúbenejších mariánskych sviatkov v pravoslávnom kalendári v slovanských pravoslávnych krajinách.
Inšpiráciou pre tento sviatok bolo videnie z 10. storočia v blachernskom chráme Bohorodičky v Konštantínopole blaženým Andrejom, bláznom pre Krista, ako ho zaznamenal presbyter Nikefor.
Traduje sa, že Božia Matka rozprestrela svoj ochranný závoj, ktorý „vyžaroval Božiu slávu“, na všetkých prítomných v chráme.
Slávením Ochranného závoja sa uznáva Bohorodička ako univerzálna nebeská ochrankyňa všetkých kresťanov.
Zatiaľ čo sotva existujú dôkazy o liturgickom slávení tohto sviatku v Byzancii, nesmierne populárnym sa stal na Rusi; či pochádza z Konštantínopola, Kyjeva alebo zo severného Ruska, to zostáva sporným.
Do konca 19. storočia sa tento sviatok obvykle datoval do 12. storočia a bol pripísaný veľkokniežaťu Andrejovi Bogoľubskému, ktorý si vybral spomenutého svätého Andreja za svojho patróna.
Liturgicky je to paralela so sviatkom Uloženia vzácneho rúcha Bohorodičky v Blachernách, ktorý sa slávi 2. júla.
Ikona tohto sviatku zobrazuje ako ústrednú postavu Božiu Matku, ako rozprestiera ochranný závoj, blaženého Andreja, ktorý upozorňuje svojho učeníka Epifana na Bohorodičku, svätého Jána Predchodcu (ktorý v Andrejovom videní sprevádzal Máriu do blachernského chrámu) a svätého Romana Sladkopevca (ktorého spomienka sa slávi takisto 1. októbra).
Zdroj: Vera Shevzov, Protecting veil, in: The encyclopedia of eastern orthodox christianity, Oxford 2011. Z angličtiny preložil o. Ján Krupa
Zdroj obrázku: https://orthodox.sk/wp-content/uploads/2019/10/Pokrov-Presv%C3%A4tej-Bohorodi%C4%8Dky-3.jpg
Nasledujúce: O Jánovi Krstiteľovi v starovekej Cirkvi (23. september)Predchádzajúce: Pokrov – Ochrana presvätej Bohorodičky (1. október)