Pôst pred narodením Pána v rodine – 27. novembra – Panna Mária „Znamenie“
Prihláste sa, aby vám ostala história navštívených článkov tu
Seriál Pôst pred narodením Pána v rodine.
Ikona Bohorodičky zobrazená na mnohých z týchto stránok je dnes v ruskej cirkvi obzvlášť uctievaná. Zobrazuje Svätú Pannu s rukami pozdvihnutými v modlitbe a s Pánom Ježišom v jej lone. Pretože v sebe drží Stvoriteľa všetkých vecí, je v našej Cirkvi opísaná ako „priestrannejšia ako nebesá“.
Rusi túto ikonu nazvali „ Znamenie“, čím pripomenuli Izaiášovo proroctvo o príchode vodcu, ktorý oslobodí Izrael od Asýrčanov: „Sám Pán vám dá znamenie: Hľa, panna počne a porodí Syna a dá mu meno Emanuel“ (Iz 7, 14). Prvotná Cirkev verila, že toto proroctvo sa napokon naplnilo v počatí Pána Ježiša, syna večnej panny Márie. Bohorodička, ktorá čaká Krista, je definitívnym znakom Božej lásky k svojmu stvoreniu.
Obraz Krista na tejto ikone ho nepredstavuje ako plod, ale skôr odetého v božskej sláve a často držiaceho zvitok, ktorý symbolizuje jeho úlohu učiteľa. Jeho tvár je zobrazená ako tvár starca, čo naznačuje, že je zároveň plne ľudský a plne večný Boh, jeden z Trojice. Jeho pravá ruka je zdvihnutá na požehnanie.
Kristus je zobrazený v mandorle, starovekom vzore dvoch kruhov, ktoré sa navzájom prekrývajú a symbolizujú vzájomné pôsobenie a závislosť protichodných svetov a síl. Raná cirkev prijala tento symbol na opis spojenia neba a zeme pri vtelení.
Táto ikona sa v modernom svete stala „ znamením“ niečoho iného: posvätnosti života v matkinom lone. To, že Kristus je zobrazený v lone ako dospelý človek, mnohým pripomína, že medzi embryom, plodom a novorodencom nie je žiadny rozdiel v bytí. Život je ľudský a posvätný od prvého okamihu počatia.
– Prečítajte si úvod k Matúšovmu opisu Kristovho narodenia: Mt 1,18-25.Všimnite si, že Matúš cituje Izaiášovo proroctvo o „znamení“, ktoré sa naplnilo vo vtelení.
– Meno Emanuel sa prekladá ako „Boh s nami“. V mnohých kostoloch sa na tento sviatok často spieva hymnus z Veľkej večierne „S nami Boh“. Verše tohto hymnu sú v skutočnosti prevzaté z Iz 8, 8 – 10 a 9, 2 – 7. Prečítajte si celé proroctvo v pôvodnom kontexte.
– Ak máte ikonu „ Znamenia“, vystavte ju na viditeľnom mieste, ozdobenú kvetmi, po zvyšok tohto pôstu. Ak nie, použite akúkoľvek ikonu Bohorodičky.
– Ak sú vo vašej rodine deti, pomôžte im vytvoriť papierové ozdoby na stromček s motívom pre každý deň pôstu. Dnes môžu nakresliť, stiahnuť alebo vystrihnúť a nalepiť ikonu Bohorodičky spolu s vetou: „Panna počne.“
– Pomodlite sa tento hymnus z Oktoicha:
Z teba milostiplná, raduje sa všetko tvorstvo i zbory anjelov i ľudské pokolenie. Ty si posvätný chrám, ty si duchovný raj, ty si panien ozdoba. Veď z teba Boh prijal telo; sám Boh, ktorý je pred vekmi, dieťatkom sa stal. On z tvojho lona spravil svoj trón a tvoj život rozšíril nad nebies priestranstvá. Z teba milostiplná, raduje sa všetko tvorstvo: sláva tebe.
Presvätá Bohorodička, zachráň nás!
Zdroj: https://royaldoors.net/wp-content/uploads/2015/11/Christmas-Fast-in-the-Home.pdf Preložil o. Peter Sahajda
Prihlasovanie na odber nových článkov čoskoro...
Pôst pred narodením Pána v rodine – Vtelenie 1 – Zjavený neviditeľný BohPôst pred narodením Pána v rodine – 26. novembra – Deň vďakyvzdania