Svetlo pre život: Proroci – svedomie Izraela (14. časť)
Úloha prorokov v Starom zákone si zaslúži osobitnú pozornosť. Veľká časť Starého zákona je záznamom výrokov prorokov. Viac ako ktorákoľvek iná skupina boli zodpovední za formovanie povedomia ľudí o Božom pláne s ľudským rodom a o tom, ako má človek konať, aby ho naplnil. Prorokov si Boh vyvolil, aby hovorili v jeho mene, a na plnenie tohto poslania im dal osobitné dary a právomoc. Preto sa učenie prorokov často začína slovami: „Toto hovorí Pán…“
Bežná predstava o prorokovi zdôrazňuje predpovedanie budúcnosti. Tento aspekt služby prorokov vyplýval z ich primárnej služby, ktorou bolo kázanie a napomínanie. Ak bolo ich ohlasovanie Božieho plánu pravdivé, museli z toho vyplynúť dôsledky jeho neuposlúchnutia. Ich predpovede budúcnosti boli pečaťou pravosti ich posolstva.
Proroci boli „svedomím“ ľudu. Neustále kázali o Božej vernosti jeho zmluvám a nabádali ľud, aby bol verný. Morálne učenie prorokov často rozčuľovalo autority, ktoré sa menej zaujímali o Boží zákon než o vlastné pozície. Keď sa kráľ Achab stretol s prorokom Eliášom, jeho prvé slová boli: „Si to ty, záhubca Izraela?“ (1Kr 18, 16). Vytrvalosť prorokov v tejto úlohe často viedla k prenasledovaniu a smrti, a to až do čias Jána Krstiteľa, ktorý bol sťatý za to, že odsúdil nemravnosť kráľa Herodesa. Samotný Pán Ježiš bol ukrižovaný čiastočne za to, že spochybňoval správanie náboženských vodcov.
Ježiš odsudzoval ľud za to, že nepočúva prorokov: „Toto pokolenie sa bude zodpovedať za krv všetkých prorokov vyliatu od stvorenia sveta“ (Lk 11, 50). Rovnakým spôsobom sa nám vyčíta, že nepočúvame Ježišov hlas. Na Kráľovských hodinkách na Veľký piatok byzantské cirkvi vkladajú tieto slová do úst Ježiša na kríži: „Ľud môj, čo som ti urobil? Čím som ťa znechutil? … Čo som ti urobil, a ako si sa mi odvďačil?“
Dôkazy z Písma naznačujú, že úloha proroka pretrvávala aj v apoštolských časoch. Prorok menom Agabus predpovedá Pavlovo zatknutie a súdenie Rimanmi (Sk 21, 10 – 11). V kresťanskej prorockej knihe Zjavenia anjel hovorí Jánovi: „Som spoluslužobník tvoj a tvojich bratov prorokov“ (22, 9). Aj spis Didaché, zostavený v prvom storočí, opisuje úlohu proroka v kresťanskom spoločenstve, prorok „predpovedá v duchu“ (11, 7).
Nikdy nebolo ľahké rozoznať pravých prorokov od falošných prorokov, ktorí zavádzali. Listy svätého Jána a Didaché obsahujú pravidlá na rozlíšenie falošných od pravých prorokov na základe ich spôsobu života a neporušenosti ich náuky. Prorocká úloha sa pomerne skoro začlenila do služby biskupa. Zdá sa, že tento vývoj prebiehal už v dobe Didaché (15, 1). Súčasná modlitba pre vysviacku biskupa pripomína jeho prorockú úlohu: „Ako si posilnil svojich svätých apoštolov a prorokov, tak, ten istý Pane všetkých,… posilni toho, ktorého si vyvolil… pre službu biskupa.“
Proroci sú potrební pre všetky časy. Udržiavali vedomie Izraela, že Božie konanie sa neobmedzuje len na predchádzajúce časy, ale vzťahuje sa aj na prítomnosť a budúcnosť. Proroci predpovedali príchod Mesiáša a spôsob, ako ho možno rozpoznať. Keď prišiel Ježiš , ľudia sa neustále vracali k proroctvám, aby si overili jeho pravosť. Svätý Matúš a ostatné evanjeliá ukazujú, že Kristus naplnil všetky mesiášske proroctvá. Jedno z najdôležitejších miesť hovorilo o trpiacom Mesiášovi a predpovedalo mnohé podrobnosti ukrižovania (Iz 52, 13 – 53, 12). Takéto utrpenie nebolo súčasťou ľudového chápania Mesiáša. Naplnenie tohto proroctva dodalo ďalšiu silu autenticite Ježiša ako Krista, keď sa konfrontovalo s týmto predporozumením.
Povinnosťou prorokov v súčasnosti je ohlasovať, že Boh stále koná a že v budúcnosti opäť príde. Svätý Duch je dnes „Boh s nami“, Utešiteľ, o ktorom Kristom prisľúbil, že bude vždy s nami (porov. Jn 14, 16). Vo Verím vyznávame, že to Duch hovorí skrze prorokov. Skrze Ducha sa vykonáva prorocký úrad a Duch nás neustále vyzýva k obnove. Svätý Simeon Nový Teológ poznamenal:
Vďaka Svätému Duchu každý zakusuje vzkriesenie, čím nemyslím konečné vzkriesenie tela… Hovorím o duchovnom znovuzrodení a vzkriesení mŕtvych duší, ktoré sa uskutočňuje duchovným spôsobom každý deň (Katechéza 6, 10).
Zdroj: Katechizmus LIGHT FOR LIFE, Part One, The Mystery Believed, God With Us Publications 1994. Pracovný preklad zhotovil o. Ján Krupa.
Nasledujúce: Svetlo pre život: Ježiš, vtelené Slovo (15. časť)Predchádzajúce: Svetlo pre život: Boh zmluvy (13. časť)